nevin has logged 239 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Heat Is On: The Making of Miss Saigon

The Heat Is On: The Making of Miss Saigon

1989
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Romesh Ranganathan: Irrational Live

Romesh Ranganathan: Irrational Live

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diana Ross: Live in Central Park

Diana Ross: Live in Central Park

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Gypsy

Gypsy

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cheetah Girls: One World

The Cheetah Girls: One World

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Minutemen

Minutemen

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
VH1: Divas Live

VH1: Divas Live

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Beyoncé Live in Atlantic City

Beyoncé Live in Atlantic City

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beyonce - Live At Roseland - Elements of 4

Beyonce - Live At Roseland - Elements of 4

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★
Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cheetah Girls 2

The Cheetah Girls 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Bad 25

Bad 25

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo

Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Mix: Glory Days - The Documentary

Little Mix: Glory Days - The Documentary

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Cheetah Girls

The Cheetah Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Why Did I Get Married?

Why Did I Get Married?

2007
×
★½
Edit this entry  
19
Left Behind

Left Behind

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
18
On the Record: Sam Smith - The Thrill of It All

On the Record: Sam Smith - The Thrill of It All

2017
×
★★★
Edit this entry