Sort by

Ian West has logged 55 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read prior review Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Fiend with the Electronic Brain

The Fiend with the Electronic Brain

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ugly Ones

The Ugly Ones

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho a Go-Go

Psycho a Go-Go

1965
×
★★★
Edit this entry  
23
We Still Kill the Old Way

We Still Kill the Old Way

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Five Bloody Graves

Five Bloody Graves

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Half Way to Hell

Half Way to Hell

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Follow Me

Follow Me

2020
×
★½
Edit this entry  
20
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tower of London

Tower of London

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Castle of Blood

Castle of Blood

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Call

The Call

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nick of Time

Nick of Time

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Damned

The Damned

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Female Bunch

The Female Bunch

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
The Natural

The Natural

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Two Undercover Angels

Two Undercover Angels

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wander

Wander

2020
×
★½
Edit this entry  
08
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The House of Usher

The House of Usher

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cthulhu Mansion

Cthulhu Mansion

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
How to Kill a Judge

How to Kill a Judge

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Million Eyes of Sumuru

The Million Eyes of Sumuru

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dark Tower

Dark Tower

1987
×
★½
Read the review Edit this entry