Sort by

Ian West has logged 124 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Egyptian Melodies

Egyptian Melodies

1931
×
★★★
Edit this entry  
31
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Church

The Church

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parents

Parents

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dear Dracula

Dear Dracula

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Twisted Nightmare

Twisted Nightmare

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boneyard

The Boneyard

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry