Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Original Sin

Original Sin

2001
×
★★
Edit this entry  
13
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★½
Edit this entry  
06
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Devonsville Terror

The Devonsville Terror

1983
×
★★
Edit this entry  
03
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Be Cool

Be Cool

2005
×
★★½
Edit this entry  
05
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
JUNG_E

JUNG_E

2023
×
★★
Edit this entry  
23
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
House of Darkness

House of Darkness

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Edit this entry  
12
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Death Has Blue Eyes

Death Has Blue Eyes

1976
×
★★★
Edit this entry  
26
Charlie Chan in Honolulu

Charlie Chan in Honolulu

1938
×
★★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Who's Harry Crumb?

Who's Harry Crumb?

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Edit this entry  
09
Troll

Troll

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
★★½
Edit this entry  
02
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
My Best Friend's Exorcism

My Best Friend's Exorcism

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Curse of Bridge Hollow

The Curse of Bridge Hollow

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mr. Harrigan's Phone

Mr. Harrigan's Phone

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jeepers Creepers: Reborn

Jeepers Creepers: Reborn

2022
×
½
Edit this entry