Sort by

Nev has logged 336 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★
Edit this entry  
10
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★
Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★
Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry