• Silkwood

    Silkwood

    ★★★★

    Am I really coming back to letterbox after almost a year about a movie that is near impossible to watch, yes. Did I like it, yes. Do I find it strange how unknown this movie is, yes. Should you borrow the copy I happen to get from my dad because he liked Meryl Streep in this movie, probably?

  • Game Night

    Game Night

    ★★★½

    Honestly a good time that I want to return to!

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    Holy hell that was so much fun

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★½

    Honestly, while not perfect, this movie is classic in so many ways. How pixar made Wall-e so expressive is a masterclass in animation. One of my childhood favorites and I aim to one day become a Wall-e

    Also Peter Gabriel's "We're coming down" is on par with Wren's "Ocean man in amazing fucking credits songs that hit way to hard

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★★★

    I didn't actually watch it today. I've seen this movie like 4 times within the past year. Its perfect for any day. Just a ray of sunshine this movie

  • Gumby: The Movie

    Gumby: The Movie

    ★★★★★

    Another childhood favorite and I'm sure what gave me my love of stop motion. It's definitely not an actual 5 star but it is in my heart. One of my first memories for sure.

    The original Regular Show .

    Someone make a 3D adventure game in the style and look of Gumby please. That would be cool as hell

  • The Happiness of the Katakuris

    The Happiness of the Katakuris

    ★★★★½

    My mind is reeling

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★

    Tommy Lee Jones acted circles around Brad when he was actually in it

    Fallout 3 in space

    There's a lot I can respect about this movie but boy is it just is too slow from a pace perspective. Again, I think there are a lot of cool things but there just isn't a convincing drive and Brad Pitt didnt really let me join him. It just felt like this could have been told more efficiently? I'm down for a more realistic sci fi movie but this was almost mumblecore interstellar which feels like an oxymoron.

  • Soul

    Soul

    ★★★½

    This one honestly floats around 3-4 stars. While the rest of the review doesn't contain any direct story spoilers necessarily, I talk about it as an entire piece which includes how it ends? I will later get on to a full ending discussion so look out for those spoilers too but I warn you again. Also somewhat spoilers to the show The Good Place, or at least the show's overall thesis? So read on if you want I guess... I…

  • Galaxy Quest

    Galaxy Quest

    ★★½

    Tony Shalhoub Tentacle Porn

  • Speed Racer

    Speed Racer

    ★★★½

    Idk it just worked for me. The last race honestly gave me chills

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    They dressed her as a chess piece in the ending scene lol

    This show just make me want to get I to sweaters and cardigans ¯\_(ツ)_/¯