Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gumby: The Movie

Gumby: The Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Devs

Devs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Due Date

Due Date

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Weird Science

Weird Science

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
McMillion$

McMillion$

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
UHF

UHF

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry