Sort by

Mad has logged 191 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Qala

Qala

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Salaam Namaste

Salaam Namaste

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bhediya

Bhediya

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kantara

Kantara

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aśoka

Aśoka

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drishyam 2

Drishyam 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raju Ban Gaya Gentleman

Raju Ban Gaya Gentleman

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
Yes Boss

Yes Boss

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Phir Bhi Dil Hai Hindustani

Phir Bhi Dil Hai Hindustani

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chalte Chalte

Chalte Chalte

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monica, O My Darling

Monica, O My Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gully Boy

Gully Boy

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gangubai Kathiawadi

Gangubai Kathiawadi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Darlings

Darlings

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brahmāstra Part One: Shiva

Brahmāstra Part One: Shiva

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Jaane Tu... Ya Jaane Na

Jaane Tu... Ya Jaane Na

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
My Name Is Khan

My Name Is Khan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Darr

Darr

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shamshera

Shamshera

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Socha Na Tha

Socha Na Tha

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Jab Harry Met Sejal

Jab Harry Met Sejal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Highway

Highway

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rockstar

Rockstar

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Laila Majnu

Laila Majnu

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fan

Fan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Khakee

Khakee

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tees Maar Khan

Tees Maar Khan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Masaan

Masaan

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Baadshah

Baadshah

1999
×
★★½
Edit this entry