Stephen has logged 280 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightcomers

The Nightcomers

1972
×
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Edit this entry  
08
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The NeverEnding Story III

The NeverEnding Story III

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
The NeverEnding Story II: The Next Chapter

The NeverEnding Story II: The Next Chapter

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wizards

Wizards

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coonskin

Coonskin

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Boy Named Charlie Brown

A Boy Named Charlie Brown

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry