• Coffy

    ★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★★

  • Last Tango in Paris

    ★★★★★

  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

    ★★★★½

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★★

  • Fritz the Cat

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • The Merchant of Four Seasons

    ★★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Shaft

    ★★★★½

  • Bananas

    ★★★½

  • Cromwell

    ★★½

  • Hi, Mom!

    ★★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★★

  • Kes

    ★★★★★

  • Katzelmacher

    ★★½

  • Fellini Satyricon

    ★★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • The Wedding Party

    ★★★

  • Greetings

    ★★★★

  • Sympathy for the Devil

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • Inspector Clouseau

    ★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Party

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Weekend

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • La Chinoise

    ★★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★★½

  • Casino Royale

    ★★★½

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★★

  • After the Fox

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • Thunderball

    ★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Alphaville

    ★★★★½

  • The Pink Phink

    ★★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★★

  • A Shot in the Dark

    ★★★★★

  • Bedtime Story

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Pink Panther

    ★★★★★

  • Contempt

    ★★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Winter Light

    ★★★★

  • The Raven

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Tales of Terror

    ★★★½

  • Lolita

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★½

  • Pickpocket

    ★★★★★

  • The Mouse That Roared

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★