Neil has logged 27 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
Read the review Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Shanghai Gesture

The Shanghai Gesture

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

Jia Zhangke, A Guy from Fenyang

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Wish I Knew

I Wish I Knew

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
24 City

24 City

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The World

The World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Impolex

Impolex

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Season of the Devil

Season of the Devil

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Io Island

Io Island

1977
×
★★★★½
Edit this entry