Neil has logged 30 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Children

The Children

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Caught

Caught

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Logan

Logan

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Century of Birthing

Century of Birthing

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Milla

Milla

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manhattan

Manhattan

1979
×
★½
Read the review Edit this entry