Sort by

americanscreamstory has logged 30 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry