Sort by

americanscreamstory has logged 362 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mumbo Jumbo

Mumbo Jumbo

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Air

Air

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rent

Rent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Right

Dead Right

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Junior

Junior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Friday

Black Friday

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry