Highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • Dogville

    ★★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★★

  • The Virgin Spring

    ★★★★★

  • The African Queen

    ★★★★★

  • World on a Wire

    ★★★★★

  • Like Water for Chocolate

    ★★★★★

  • Fantastic Voyage

    ★★★★★

  • Point Blank

    ★★★★★

  • The White Reindeer

    ★★★★★

  • The Fat and the Angry

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 139 Films watched
  • 27.8 Average per month
  • 7.3 Average per week

Milestones

First Film

Life of Brian

Jan 1

Last Film

What Ever Happened to Baby Jane?

Apr 22

Genres, countries & languages

Horror
59 films
Drama
58 films
Thriller
46 films
Crime
24 films
Sci Fi
24 films
Comedy
22 films
Romance
19 films
Mystery
18 films
Fantasy
18 films
Action
16 films
USA
64 films
UK
18 films
Germany
15 films
France
9 films
Sweden
8 films
Philippines
8 films
Denmark
7 films
Canada
6 films
Thailand
4 films
Spain
4 films
English
99 films
German
17 films
French
8 films
Spanish
7 films
Tagalog
7 films
Swedish
7 films
Thai
6 films
Danish
5 films
Italian
4 films
Chinese
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 72 Added 801

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Naughty’s most liked review

Freaky

★★★½

I came for Vince Vaughn and I was NOT disappointed! Vaughn's gift for improvisation brought some of the wackiest, most memorable moments in the film. He literally stole the whole damn show! One minute he's evil incarnate on steroids, the next minute he's a vulnerable, tenderhearted, doe-eyed teenage girl and…

More reviews

Naughty’s most liked list

Magic Realism Cinema

Top films incorporating Magic Realism ranked 3 1/2 to 5 Stars!

TV Series or Films Not listed in the database...

Green Frontier (2019) Miniseries
Hemlock Grove (2013 - 2015)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Selfie from Hell
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Bride From Vegas

Films Naughty watched in 2021

  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Nomadland
  • Ghost of Valentine
  • Wade in the Water
  • Safe
  • The Meg
  • Alone
  • Groundhog Day
  • The Future
  • The Wizard of Oz
  • The Princess Bride
  • Cosmos
  • Wyvern
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Ruby Sparks
  • The Scorpion King
  • Hippopotamus
  • Dark Light
  • The African Queen
  • The Man with Two Brains
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The Day of the Lord
  • Bacurau
  • The Block Island Sound
  • Attack the Block
  • Coven
  • Greenland
  • The Virgin Spring
  • Red Dot
  • Bulbbul
  • Saint Maud
  • Teniente Gimo
  • Sigappu Rojakkal
  • Evil Takes Root
  • Best in Show
  • For Those in Peril
  • Hide and Seek
  • Joshua
  • Chimera Strain
  • Tell No One
  • Aswang
  • Possession
  • The White Reindeer
  • Spontaneous
  • The Dark and the Wicked
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Den som dræber 5 - Dødens kabale
  • Den som dræber 4 - Øje for øje
  • Den som dræber 3 - Ondt blod
  • Den som dræber 2 - Utopia
  • Den som dræber 1 - Liget i skoven
  • Freaky
  • Dogville
  • Point Blank
  • Grosse Pointe Blank
  • The Fox Family
  • The Attic
  • Laddaland
  • Possessor
  • Die Toten vom Bodensee - Die Braut
  • Die Toten vom Bodensee: Meerjungfrau
  • Die Toten vom Bodensee - Abgrundtief
  • Die Toten vom Bodensee: Die Wiederkehrer
  • Die Toten vom Bodensee: Die vierte Frau
  • Die Toten vom Bodensee: Stille Wasser
  • Die Toten vom Bodensee
  • Fantastic Voyage
  • Kick-Ass
  • The Last Deadly Mission
  • Peninsula
  • News of the World
  • The Pyramid
  • One Step Behind
  • Wallander - Firewall
  • Mannen som log
  • Contracted: Phase II
  • ATM
  • Lady of Csejte
  • Death of a Vlogger
  • Dementia
  • Perfect Skin
  • The Secret of Roan Inish
  • From Hell
  • Alien Invasion
  • The Fat and the Angry
  • Lady Vampire
  • World on a Wire
  • Ghost of Guts Eater
  • Demonic Beauty
  • Rear Window
  • She Dies Tomorrow
  • Errors of the Human Body
  • Woman in the Woods
  • The Dark Knight
  • Four Hands
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Ghost Stories
  • Ticks
  • No Telling
  • U.F.O.
  • Captive State
  • Wang Fam
  • Maudie
  • Sequence Break
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Patient X
  • Maria Labo
  • Mary Poppins
  • Napoleon Dynamite
  • Elemento
  • The Bride From Vegas
  • Ouija
  • Strange Nature
  • Double Indemnity
  • The Legend of Bagger Vance
  • The New Mutants
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Everything is Illuminated
  • Snowtown
  • Animal Kingdom
  • Chasing Amy
  • Like Water for Chocolate
  • Forrest Gump
  • The Smudging
  • I Think We're Alone Now
  • Dropa
  • Selfie from Hell
  • Inner Demons
  • Silencio
  • Journey to the Seventh Planet
  • Harold and Maude
  • Tideland
  • Touch of Death
  • Nilalang
  • She's Allergic to Cats
  • Life of Brian

World map

Highly rated films Naughty is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Highly rated with Naughty’s friends Patron

  • Parasite
  • The Godfather
  • The Empire Strikes Back
  • Pulp Fiction
  • GoodFellas
  • The Thing
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Star Wars
  • Se7en
  • The Silence of the Lambs
  • Do the Right Thing
  • Mulholland Drive
  • Inglourious Basterds
  • The Dark Knight
  • Before Sunrise
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Mad Max: Fury Road
  • Spirited Away
  • Children of Men
  • The Big Lebowski
  • The Grand Budapest Hotel
  • Fargo
  • Fantastic Mr. Fox
  • Blue Velvet
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • No Country for Old Men
  • Paths of Glory
  • Gone Girl
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Blade Runner 2049
  • Before Sunset
  • Singin' in the Rain
  • The Wolf of Wall Street
  • Alien
  • The Truman Show
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Shining
  • The Departed
  • Memories of Murder
  • Hot Fuzz
  • Blade Runner
  • In the Mood for Love
  • Taxi Driver
  • The Handmaiden
  • Chungking Express
  • Ratatouille
  • Heat
  • Arrival
  • It's a Sin
  • Interstellar
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Unforgiven
  • Donnie Darko
  • Trainspotting
  • The Matrix
  • American Psycho
  • The Social Network
  • Get Out
  • Princess Mononoke

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more