Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Host

    ★★★

  • Relic

    ★★★

  • #Alive

    ★★★

  • Uncle Frank

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★★

  • The Host

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Dances with Wolves

    ★★★★★

  • 30 Days of Night

    ★★★★★

  • The City of Lost Children

    ★★★★★

  • Punishment Park

    ★★★★★

  • The Bay

    ★★★★★

  • Dave Made a Maze

    ★★★★★

  • Phantasm II

    ★★★★★

  • Moby Dick

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 221 Films watched
  • 18.4 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Pet Sematary

Jan 1

Most Watched

Be My Cat: A Film for Anne

3 times

Freehold

twice

Last Film

Breakfast on Pluto

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
130 films
Thriller
100 films
Drama
81 films
Comedy
37 films
Sci Fi
37 films
Mystery
34 films
Fantasy
27 films
Action
22 films
Adventure
16 films
Crime
12 films
USA
109 films
UK
28 films
Canada
24 films
France
14 films
Italy
10 films
Germany
10 films
Spain
9 films
South Korea
7 films
Australia
6 films
Ireland
5 films
English
180 films
Spanish
23 films
Italian
12 films
French
11 films
Korean
8 films
German
5 films
Arabic
4 films
Latin
4 films
Japanese
3 films
Turkish
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 62 Added 397

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Naughty’s most liked review

Be My Cat: A Film for Anne

★★★★★

It's that special time of year when I do my darnedest to scare myself silly. Thus far I haven't been able to work up some good old fashioned goosebumps muchless a good fright, so I decided to bust out a tried and true gut wrenching chiller called Be My Cat…

More reviews

Naughty’s most liked list

Top Black Comedy

Top Black Comedy ranked 3 1/2 Stars or Higher!

TV Series, Miniseries or film NOT in the Database is listed in the text below if rated 3 1/2 or Higher!

Killing Eve (2018- ) TV Series

More lists

Highs and lows

Highest Average

A Dog's Will
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Tape 407
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Araf 3: Cinler Kitabi

Films Naughty watched in 2020

  • Breakfast on Pluto
  • Zombi Child
  • Deadlocked
  • The Midnight Sky
  • Only
  • 3022
  • Ghosts of War
  • Deerskin
  • Metamorphosis
  • Alive
  • Level 16
  • Spree
  • I Am Mother
  • Svaha: The Sixth Finger
  • Don't Listen
  • Freaks – You're One of Us
  • Pan's Labyrinth
  • Electrick Children
  • C U Soon
  • Anything for Jackson
  • Porno
  • A Good Woman Is Hard to Find
  • Brothers of the Wind
  • The Jazz Singer
  • Airplane!
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Pleasantville
  • Castle of Blood
  • The Adjustment Bureau
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Green Mile
  • The City of Lost Children
  • Donnie Darko
  • Cold Prey
  • Alice
  • Amulet
  • The Reflecting Skin
  • Capulina vs. the Vampires
  • Aalavandhan
  • About Time
  • Unholy Night
  • Useless Humans
  • Puffball
  • Woman of Mud
  • The Night of a Thousand Cats
  • Ugly Sweater Party
  • Radioflash
  • Dances with Wolves
  • Secret Santa
  • Night of the Wererooster
  • Christmas Presence
  • Birds of Prey
  • Santa Claus
  • Drowning Echo
  • The Day of the Beast
  • Let the Corpses Tan
  • Knives Out
  • Underwater
  • Once Upon a Time in the West
  • Bigfoot: The Lost Coast Tapes
  • The Devil Wears Prada
  • Seventh Son
  • Weaverfish
  • Downrange
  • Extinction: The G.M.O. Chronicles
  • The New York Ripper
  • D-Railed
  • Moby Dick
  • Descent Into Darkness: My European Nightmare
  • Gladiator
  • Camp Cold Brook
  • Exte: Hair Extensions
  • The Dustwalker
  • Santa Jaws
  • In a Lonely Place
  • The Haunting of Bly Manor
  • My Octopus Teacher
  • A Mother
  • Tex Montana Will Survive!
  • A Dog's Will
  • Uncle Frank
  • Punishment Park
  • Save Yourselves!
  • Little Joe
  • The Hunt
  • Come to Daddy
  • Ad Astra
  • Doctor Sleep
  • Suryavanshi
  • Don't Speak
  • Joker
  • One & Two
  • La Cucaracha
  • The Gods Must Be Crazy
  • Chronicle
  • The Woodsman
  • Feed the Devil
  • The Last Winter
  • Gretel & Hansel
  • A Fistful of Dollars
  • Euthanizer
  • Astronaut: The Last Push
  • Midnighters
  • Three Christs
  • Pyewacket
  • The Wrestler
  • Jeremiah Johnson
  • Frailty
  • Home with a View of the Monster
  • Night Hunter
  • Alien Code
  • Storm Boy
  • Bad Blood: The Movie
  • Spiral
  • Nightmare
  • Freaks
  • Proximity
  • Dark Was the Night
  • The Golden Glove
  • National Treasure
  • Southbound
  • Nina Forever
  • Them That Follow
  • Exists
  • The Isle
  • Fear PHarm
  • They Remain
  • Harpoon
  • Stray
  • The Host
  • Rabid
  • The Lighthouse
  • Brimstone
  • Borgman
  • Them!
  • Extra Ordinary
  • Deep Blue Sea
  • Dybbuk Box: True Story of Chris Chambers
  • Noroi: The Curse
  • The Washing Machine
  • Tape 407
  • A Night in the Woods
  • The Bay
  • The Final Wish
  • 32 Malasana Street
  • The Occupant
  • Swallow
  • The Exorcist
  • Be My Cat: A Film for Anne
  • Dave Made a Maze
  • Freehold
  • Freehold
  • Evil Eye
  • Black Water: Abyss
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Lie
  • Jallikattu
  • Nocturne
  • Phantasm: Ravager
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Black Box
  • Phantasm II
  • Phantasm
  • The Invisible Man
  • The Birds
  • Monsters: Dark Continent
  • Relic
  • Frankenstein's Army
  • Leaving D.C.
  • 30 Days of Night
  • Willow Creek
  • Draug
  • Missing 411
  • Attack of the Killer Donuts
  • The Cleansing Hour
  • The Vast of Night
  • #Alive
  • Araf 4: Meryem
  • Araf 3: Cinler Kitabi
  • Araf 2
  • Araf
  • Prey
  • Infection
  • The Last Five Days
  • La Llorona
  • Monsters
  • Be My Cat: A Film for Anne
  • Be My Cat: A Film for Anne
  • You Die
  • I Still See You
  • I See You
  • Dark Water
  • Beneath
  • Zoo
  • Lake of Death
  • The Deeper You Dig
  • Driven
  • Unhuman Nature
  • Moose the Movie
  • Terrified
  • Z
  • Victoria
  • Starfish

See all 221

World map

Highly rated films Naughty is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Highly rated with Naughty’s friends Patron

  • Far Far Away Idol
  • 12 Angry Men
  • Harakiri
  • Come and See
  • Schindler's List
  • The Godfather
  • Parasite
  • Whiplash
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Apocalypse Now
  • Stop Making Sense
  • Twin Peaks: The Return
  • The Lion King
  • Pulp Fiction
  • Psycho
  • The Empire Strikes Back
  • Back to the Future
  • Mulholland Drive
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Thing
  • There Will Be Blood
  • Seven Samurai
  • The Incredibles
  • Amadeus
  • GoodFellas
  • Mad Max: Fury Road
  • The Grand Budapest Hotel
  • Twin Peaks
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Shawshank Redemption
  • The Shining
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Dark Knight
  • Inglourious Basterds
  • Magnolia
  • Spirited Away
  • Ikiru
  • Cinema Paradiso
  • Rear Window
  • Halloween
  • Paris, Texas
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • It's a Wonderful Life
  • Over the Garden Wall
  • The Social Network
  • Before Sunset
  • Stalker
  • La La Land
  • Sunset Boulevard
  • The Silence of the Lambs
  • High and Low
  • M
  • Blade Runner 2049
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Jaws
  • Heat
  • Ran
  • No Country for Old Men

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more