Highest rated films

  • Midsommar

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Brightburn

    ★★★½

  • Inhuman Kiss

    ★★★½

  • Us

    ★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Crawl

    ★★★

  • Troll Hunter

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★½

  • A Bittersweet Life

    ★★★★½

  • Shrew's Nest

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★

  • The Bad Seed

    ★★★★

  • The Biggest Little Farm

    ★★★★

  • Marlina the Murderer in Four Acts

    ★★★★

  • Bad Lieutenant

    ★★★½

  • Bedevilled

    ★★★½

  • Tumbbad

    ★★★½

  • The Girl Next Door

    ★★★½

  • All Hallows' Eve

    ★★★½

  • The Nightshifter

    ★★★½

  • Hotel Salvation

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 221 Films watched
  • 18.4 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Suspiria

Jan 30

Last Film

6 Souls

Dec 27

Genres, countries & languages

Horror
170 films
Thriller
93 films
Drama
64 films
Mystery
32 films
Sci Fi
29 films
Comedy
21 films
Fantasy
20 films
Action
18 films
Crime
13 films
Adventure
12 films
USA
113 films
Canada
22 films
UK
19 films
Germany
12 films
France
9 films
India
9 films
Japan
8 films
Italy
8 films
Ireland
7 films
Spain
7 films
English
166 films
Spanish
17 films
German
12 films
French
12 films
Italian
10 films
Japanese
9 films
Hindi
8 films
Korean
5 films
Norwegian
5 films
Dutch
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 161 Added 86

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Rosemary's Baby
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Warda
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Midsommar
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Rumor from Ground Control

Films Naughty watched in 2019

  • 6 Souls
  • Soul to Keep
  • The Brave One
  • Mutiny on the Bounty
  • Sweetheart
  • Darna Mana Hai
  • Marlina the Murderer in Four Acts
  • The Dark Side of The Moon
  • A Bittersweet Life
  • Artik
  • The Club
  • The Mansion
  • The Slayer
  • The Coast Guard
  • At Eternity's Gate
  • Good Luck Chuck
  • The Influence
  • In the Shadow of the Moon
  • Ma
  • Hounds of Love
  • The Dead Don't Die
  • Revenge of the Pontianak
  • Bedevilled
  • The Terror
  • Eli
  • Bad Ben 7: The Haunted Highway
  • The Nightshifter
  • Housewife
  • Bloody Reunion
  • 1920: Evil Returns
  • Happy Camp
  • Bad Lieutenant
  • The Painted Veil
  • Assimilate
  • Run Silent, Run Deep
  • 5ive Girls
  • The Crawling Hand
  • Haunt
  • Devoured
  • The Pool
  • Under the Bed
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Polaroid
  • Anna and the Apocalypse
  • It Chapter Two
  • The NeverEnding Story II: The Next Chapter
  • The NeverEnding Story
  • The Last King
  • Mad Doctor of Blood Island
  • Mutiny in Outer Space
  • Matango
  • A Bluebird in My Heart
  • Earth vs. the Spider
  • The Tag-Along: Devil Fish
  • Abandoned
  • ChromeSkull: Laid to Rest 2
  • Laid to Rest
  • Iguana
  • Magic Cop
  • Nightwish
  • Flora
  • We Are the Flesh
  • Padre Pio: Miracle Man
  • Grumpy Old Men
  • Grave Encounters
  • An Irish Exorcism
  • Goblin
  • Bait
  • Uttama Villain
  • Ivan's Childhood
  • The Cured
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Carver's Gate
  • She Walks the Woods
  • The Pool
  • Altered Skin
  • The Changeling
  • Doom
  • The Call of Cthulhu
  • The Prodigy
  • Brides of Blood
  • Gutland
  • Terror Is a Man
  • The Circle
  • Unknown Visitor
  • The Bad Seed
  • Don't Turn Around
  • Dragged Across Concrete
  • The Colour Out of Space
  • Mermaid Down
  • Don’t Leave Home
  • Sam Was Here
  • Piercing
  • Sadako vs. Kayako
  • Of the Flesh
  • Threads
  • Mark of the Devil
  • Gwen
  • The Deathhead Virgin
  • Knife+Heart
  • One Cut of the Dead
  • StageFright: Aquarius
  • Don't Look in the Basement
  • Death Line
  • Rumor from Ground Control
  • Malicious
  • Tigers Are Not Afraid
  • Brain Damage
  • The Wrath
  • The Furies
  • Ever After
  • Kibakichi 2
  • Kibakichi
  • The Biggest Little Farm
  • Viy
  • Sennentuntschi
  • Shrew's Nest
  • DeadTectives
  • Belzebuth
  • When Angels Sleep
  • All Hallows' Eve
  • Lunopolis
  • Escape Room
  • Midsommar
  • Dolly Dearest
  • High Life
  • The Satanic Rites of Dracula
  • The Rift
  • Tumbbad
  • Rakkhosh
  • In the Tall Grass
  • Ragini MMS 2
  • Ragini MMS
  • Dog Soldiers
  • The Reef
  • Mulberry Street
  • Welcome to Willits
  • Corazon: Ang Unang Aswang
  • Braid
  • What Keeps You Alive
  • Unfriended
  • Brightburn
  • The Hole in the Ground
  • The Lighthouse
  • Velvet Buzzsaw
  • Sicilian Ghost Story
  • Troll Hunter
  • Crawl
  • Discarnate
  • The Crescent Moon Clown
  • Suicide
  • Deathwatch
  • The Manster
  • They Wait
  • Marshland
  • The Puppet Masters
  • The Clovehitch Killer
  • Dab6e
  • Head Count
  • Shark Attack 2
  • Bohemian Rhapsody
  • Desolation
  • The Golem
  • 9/11: Truth, Lies and Conspiracies
  • Estranged
  • Living Dark: The Story of Ted the Caver
  • Us
  • Bird Box
  • Thirst
  • Chillerama
  • Hotel Salvation
  • The Signal
  • End of Days
  • 68 Kill
  • Lifechanger
  • Warda
  • The Heretics
  • Inhuman Kiss
  • Rosemary's Baby
  • The Eclipse
  • Vidar the Vampire
  • Revenge
  • Bigfoot County
  • Scalpel
  • The Horrible Dr. Hichcock
  • Raat
  • Fresh Meat
  • The Rage
  • Child's Play
  • The Silence
  • Alexander the Great
  • Chernobyl Diaries
  • Rim of the World
  • The Beyond
  • The Nursery
  • The Favourite
  • Evidence
  • The Northerners
  • The Uninvited
  • Little Tony
  • The Girl Next Door
  • The Beast in Heat
  • Eternal Blood
  • Hell Fest

See all 221

World map

Highly rated films Naughty is yet to see

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Highly rated with Naughty’s friends Patron

  • 12 Angry Men
  • Alien
  • The Empire Strikes Back
  • The Godfather
  • 2001: A Space Odyssey
  • GoodFellas
  • The Shining
  • Jaws
  • The Shawshank Redemption
  • Mad Max: Fury Road
  • Schindler's List
  • The Godfather: Part II
  • Stop Making Sense
  • Ran
  • Apocalypse Now
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Thing
  • Psycho
  • Die Hard
  • Taxi Driver
  • The Silence of the Lambs
  • Star Wars
  • There Will Be Blood
  • Pulp Fiction
  • In the Mood for Love
  • Parasite
  • Whiplash
  • Back to the Future
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Jurassic Park
  • Spirited Away
  • Toy Story
  • WALL·E
  • Mulholland Drive
  • Inglourious Basterds
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Tree of Life
  • The Grand Budapest Hotel
  • Persona
  • It's a Wonderful Life
  • Heat
  • Stalker
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Dark Knight
  • Raiders of the Lost Ark
  • Blade Runner 2049
  • The Wizard of Oz
  • Princess Mononoke
  • Citizen Kane
  • Hot Fuzz
  • Oldboy
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Aliens
  • Fight Club
  • Before Midnight
  • Her
  • Arrival
  • Pan's Labyrinth
  • The Social Network
  • The Iron Giant

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more