Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Darling

    ★★★½

  • Exit

    ★★★½

  • Maggie

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 320 Films watched
  • 26.7 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

The Man from London

Jan 1

Last Film

Michael

Jul 14

Genres, countries & languages

Drama
147 films
Action
107 films
Thriller
95 films
Sci Fi
84 films
Comedy
77 films
Adventure
77 films
Horror
73 films
Crime
41 films
Romance
40 films
Fantasy
36 films
USA
208 films
UK
35 films
Germany
21 films
France
20 films
India
20 films
Japan
16 films
Canada
15 films
Italy
12 films
Australia
10 films
Sweden
8 films
English
253 films
French
33 films
Japanese
23 films
Italian
20 films
German
18 films
Spanish
16 films
Chinese
15 films
Hindi
11 films
Korean
9 films
Tamil
8 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 239 Added 239

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Naughty’s most liked review

Nightcrawler

★★★★★

It would be easy to write director Dan Gilroy's (directorial debut) neo-noir crime thriller off as just another story about a sociopath when clearly it is about so much more! It is a scathing commentary on a corrupt media where ratings trumps the basic principles of ethics, integrity and morals!…

More reviews

Naughty’s most liked list

Scavenger Hunt

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
SPECIAL ANNOUNCEMENT!
WINNER of the PRO Upgrade is C.C. Baxter!
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Please join me for a Film Scavenger Hunt!

April 1st 2015 thru April 30th 2015!***

Letterboxd has been gracious enough to help me out with a Prize (PRO Upgrade) for the challenge! So one random participant who views…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

A Walk

Films Naughty watched in 2015

  • Michael
  • Eega
  • It Follows
  • Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole
  • Freaks
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • The Messenger: The Story of Joan of Arc
  • The Big Blue
  • The Witch's Mirror
  • Heart of Glass
  • Eight Legged Freaks
  • Wait Until Dark
  • The Nanny
  • 27 Dresses
  • The Commitments
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • MirrorMask
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Raiders of the Lost Ark
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • A Man Called Horse
  • Chappie
  • Willow
  • Bhoot Returns
  • The Man Who Knew Too Much
  • Agneepath
  • Arsenic and Old Lace
  • The Horse Whisperer
  • Toy Story
  • Lost River
  • Sisters
  • The Cell
  • Teknolust
  • Legend
  • Medicine Man
  • Full Metal Jacket
  • Crash
  • The Fog
  • Fearless
  • Jupiter Ascending
  • Wrecked
  • An American Werewolf in London
  • Q
  • Satya
  • Knock Out
  • Lucia
  • Nayakan
  • Anaconda
  • Oldboy
  • The Seventh Continent
  • A Colt Is My Passport
  • It Could Happen to You
  • Skeeter
  • Darling
  • Jesus Christ Vampire Hunter
  • Pontypool
  • Stuck
  • Udaan
  • Monsieur Hire
  • Sarkar
  • Ghajini
  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)
  • Amour
  • Soodhu Kavvum
  • Edvard Munch
  • The Cove
  • Taken
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Mad Max: Fury Road
  • Hey Ram
  • Rough Cut
  • Kingsman: The Secret Service
  • Hero
  • The Poseidon Adventure
  • Still Alice
  • Deep Red
  • Extraterrestrial
  • The House by the Cemetery
  • Rapa Nui
  • Boxing Helena
  • Blade II
  • Blade
  • Used Cars
  • Yavarum Nalam
  • Maggie
  • Jigarthanda
  • Quest for Fire
  • The Burmese Harp
  • What We Do in the Shadows
  • Jason and the Argonauts
  • Black Sea
  • Little Otik
  • My Best Friend
  • Fando and Lis
  • No Tears for the Dead
  • The Dead Lands
  • Fifty Shades of Grey
  • Twister
  • Babette's Feast
  • Enthiran
  • Poetry
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • The Wedding Banquet
  • Final Destination 3
  • The Ballad of Narayama
  • Crazy Safari
  • Encounters of the Spooky Kind II
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Unbroken
  • The Hidden Fortress
  • Apocalypto
  • Finding Nemo
  • Bloodmarsh Krackoon
  • Duel of the Masters
  • Spring
  • Avatar
  • Sleepy Hollow
  • The Water Horse
  • Seven Days
  • A High Wind in Jamaica
  • Exit
  • Pioneer
  • The Man Who Never Was
  • Tentacles
  • Space Cowboys
  • Benny & Joon
  • The Green Mile
  • Martyrs
  • The Raid 2
  • Winterbeast
  • The Raid
  • The Seventh Seal
  • Jaws
  • The Magician
  • Kwaidan
  • Seven Samurai
  • The Dark Crystal
  • Big
  • 13 Tzameti
  • Spider Baby
  • Cabiria
  • Weekend at Bernie's II
  • Weekend at Bernie's
  • The Naked Prey
  • Interstellar
  • Futureworld
  • Westworld
  • Tyrannosaur
  • House of Flying Daggers
  • Star Trek Into Darkness
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Star Trek
  • Star Trek: Nemesis
  • Star Trek: Insurrection
  • Star Trek: First Contact
  • Tremors 4: The Legend Begins
  • Tremors 3: Back to Perfection
  • Tremors 2: Aftershocks
  • Tremors
  • Star Trek: Generations
  • Star Trek VI: The Undiscovered Country
  • SpaceCamp
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Star Trek V: The Final Frontier
  • Zombeavers
  • Crocodile
  • Star Trek IV: The Voyage Home
  • The Burrowers
  • Outland
  • Star Trek III: The Search for Spock
  • Alien Nation
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Contamination
  • Explorers
  • Critters 4
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Critters 3
  • Critters 2
  • Critters
  • Dumb and Dumber To
  • Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd
  • Dumb and Dumber
  • Firestarter
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Hidden
  • The Last Starfighter
  • Beyond Re-Animator
  • Bride of Re-Animator
  • Re-Animator
  • Short Circuit 2
  • Short Circuit
  • Def-Con 4
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max

See all 320

World map

Highly rated films Naughty is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Ivy
  • Masaan
  • Spotlight
  • Carol
  • Son of Saul
  • Our Little Sister

Highly rated with Naughty’s friends Patron

  • Pulp Fiction
  • Schindler's List
  • The Shining
  • 12 Angry Men
  • The Godfather
  • Singin' in the Rain
  • 2001: A Space Odyssey
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Jaws
  • Seven Samurai
  • Back to the Future
  • Sunset Boulevard
  • Rear Window
  • Persona
  • Toy Story
  • Apocalypse Now
  • Toy Story 3
  • The Dark Knight
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Shawshank Redemption
  • Alien
  • Psycho
  • The Lion King
  • The Silence of the Lambs
  • Casablanca
  • Raging Bull
  • Mulholland Drive
  • Being John Malkovich
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Social Network
  • The Apartment
  • The Empire Strikes Back
  • Whiplash
  • Taxi Driver
  • North by Northwest
  • Her
  • There Will Be Blood
  • No Country for Old Men
  • The Godfather: Part II
  • Drive
  • Boogie Nights
  • Jurassic Park
  • The Night of the Hunter
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Mad Max: Fury Road
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Halloween
  • Mommy
  • Inception
  • Saving Private Ryan
  • WALL·E
  • Se7en
  • Double Indemnity
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Lost in Translation
  • Amadeus
  • Paris, Texas
  • Pan's Labyrinth
  • The Incredibles

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more