Naughty has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Ghost of Valentine

Ghost of Valentine

2006
×
★★½
Edit this entry  
06
Wade in the Water

Wade in the Water

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Safe

Safe

1995
×
★★½
Edit this entry  
06
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alone

Alone

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
The Future

The Future

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
Cosmos

Cosmos

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Wyvern

Wyvern

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Hippopotamus

Hippopotamus

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Dark Light

Dark Light

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
The Day of the Lord

The Day of the Lord

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Coven

Coven

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Red Dot

Red Dot

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teniente Gimo

Teniente Gimo

2016
×
Edit this entry  
05
Sigappu Rojakkal

Sigappu Rojakkal

1978
×
★★★
Edit this entry  
05
Evil Takes Root

Evil Takes Root

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
For Those in Peril

For Those in Peril

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Joshua

Joshua

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
Chimera Strain

Chimera Strain

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Aswang

Aswang

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
Den som dræber 5 - Dødens kabale

Den som dræber 5 - Dødens kabale

2011
×
★★★★★
Edit this entry