• Father of the Bride

  • Men

    ★★

  • The Staircase

  • Spring Awakening: Those You've Known

  • X

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Windfall

    ★★★

  • The Batman

    ★★★

  • Inventing Anna

  • Fresh

    ★★½

  • Being the Ricardos

    ★★★

  • Don't Look Up

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • House of Gucci

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

  • Encanto

  • What Happened, Brittany Murphy?

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

  • Scenes from a Marriage

  • Spencer

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • The Velvet Underground

  • Annette

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

  • Mare of Easttown

  • TINA

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

  • Framing Britney Spears

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • CODA

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★½

  • Wonder Woman 1984

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Mank

  • The Undoing

  • Roald Dahl's The Witches

  • Soul

    ★★★★★

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

  • Run

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • We Are Who We Are

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★

  • David Byrne's American Utopia

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • I May Destroy You

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Miss Americana

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • The Goldfinch

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½