• The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★★½

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

    ★★★★½

  • Yung Lean: In My Head

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★½

  • The Weeknd: After Hours

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

  • I Snuck Off the Slave Ship

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Fall

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • The Twentieth Century

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Waves

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Weathering with You

    ★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Murder Mystery

    ★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • First Love

    ★★★★

  • Little Joe

    ★★★★

  • The Staggering Girl

    ★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Aladdin

    ★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Rilakkuma and Kaoru

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★½

  • Us

    ★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Everybody's Everything

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★

  • So Pretty

    ★★★½

  • Bait

    ★★★½

  • A Dog Called Money

    ★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • Blinded by the Light

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Koko-di Koko-da

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Fyre

    ★★★