Nathan has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
Censor

Censor

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★
Edit this entry  
21
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Schramm

Schramm

1993
×
★★
Edit this entry  
17
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
The Death King

The Death King

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gloria

Gloria

1980
×
★★
Edit this entry  
09
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★
Edit this entry  
07
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★
Edit this entry  
07
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Whatever

Whatever

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Edit this entry  
26
The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Redacted

Redacted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Contact

Contact

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Christine

Christine

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hard Labour

Hard Labour

1973
×
★★
Edit this entry  
19
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Cement Garden

The Cement Garden

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★
Edit this entry  
14
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry