Sort by

Mark has logged 193 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Home

Home

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
No Escape

No Escape

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Hook Up Your Home Theater

How to Hook Up Your Home Theater

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Everest

Everest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry