Nathan has logged 131 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Day in the Life

A Day in the Life

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All the Light in the Sky

All the Light in the Sky

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chet Baker: Let's Get Lost

Chet Baker: Let's Get Lost

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
05
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
George Washington Slept Here

George Washington Slept Here

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Horn Blows at Midnight

The Horn Blows at Midnight

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Edit this entry  
03
American Hustle

American Hustle

2013
×
Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
02
Zero Charisma

Zero Charisma

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Where the Buffalo Roam

Where the Buffalo Roam

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Homefront

Homefront

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
20
Class Reunion

Class Reunion

1982
×
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Movie Madness

National Lampoon's Movie Madness

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
Psycho II

Psycho II

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Better This World

Better This World

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Caught in the Web

Caught in the Web

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Animal House

Animal House

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Unconditional Love

Unconditional Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Feeling Minnesota

Feeling Minnesota

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Informant

Informant

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
11
Intern Academy

Intern Academy

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Touchy Feely

Touchy Feely

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
In a World...

In a World...

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★★
Edit this entry