Sort by

natergate has logged 265 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry