• Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

    The Wes Anderson journey continues, and Fantastic Mr. Fox did not disappoint. Wes brings every scene to life, and the claymation is spot on and captivating. The fast paced, hilarious writing kept a smile on my face from begging to end

    4.2/5

  • Raw

    Raw

    I paused this movie about halfway through, and after much thought and contemplation, decided not to finish it. It takes a lot for me to decide not to finish a movie. In a way, it pains me. Even if I HATE a movie, I have to see how it ends. As much as it pained me, I couldn't bring myself to sit through the second half of this film. I did some research on it and found out that many…

  • The Mask of Zorro

    The Mask of Zorro

    ★★★

    I love a good adventure. This film has it all, the adventure, romance, drama, action, family issues, and it makes for an entertaining ride

  • Superbad

    Superbad

    ★★★★

    The first 30 minutes of this movie make me laugh so freaking hard. Mclovin is a top tier character. Incredibly easy to rewatch. One of my all time favorite comedies

    "Freaking calm down Greg it's soccer"

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★★

    Figured it was about time I dove into Wes Anderson films before The French Dispatch, and I absolutely loved Rushmore. It's quirky, funny, and a blast to watch

    Can't wait to dive into more of his films in the future

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★½

    Patrick Bateman be like

    youtu.be/z0X0gyANnKI

  • 2048: Nowhere to Run

    2048: Nowhere to Run

    ★★★

    Dennis Villeneuve could say "I hope you enjoy" before I watch anything and I can promise you I'd enjoy it

  • 2036: Nexus Dawn

    2036: Nexus Dawn

    ★★★½

    I mean this short is great but hearing Dennis Villeneuve talk at the beginning is even better

  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

    What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

    ★★★

    I'll say it again and again, what a storyteller

  • The Big Shave

    The Big Shave

    ★★★½

    Needed a 5 minute study break so decided to watch this. The thing about Scorsese is that his music fits SO well for me. The theme in Taxi Driver is quite possibly my favorite of all time, and I got major Taxi Driver feels from this short.

    Scorsese is a genius, sometimes I wonder what it would be like to have him as a grandfather. Is that weird? Yes, yes it is

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My 3rd rewatch in the last few months. Yes. It's that good. In fact, I think I can mark this as one of my favorite movies of all time, as it ranks higher on my list with every rewatch. After watch 4 I most likely will bump it to 5 stars

    As I've said before, the expectations vs reality scenes is one of my favorite scenes of all time. When I think about movies in general, that scene is probably…

  • A Knight's Tale

    A Knight's Tale

    ★★★½

    "Now I got their attention, you go and win their hearts"

    Such a fun film from start to finish. It's lighthearted, but in a way that still brings a deep attachment to the characters. The old school feel with the modern rock music was absolutely great.

    I miss Heath Ledger, as I know we all do

    Netflix - 3.7/5