Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
history of japan

history of japan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lie Detector

Lie Detector

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twins

The Twins

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Platform

The Platform

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shelter

Shelter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry