Sort by

NateDrake96 has logged 32 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Predestination

Predestination

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casanova

Casanova

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry