Sort by

NateDrake96 has logged 30 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Just Visiting

Just Visiting

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's in a Name

What's in a Name

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry