Sort by

NateDrake96 has logged 135 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: For What It's Worth

Dave Chappelle: For What It's Worth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry