• Free Guy

    Free Guy

    ★★½

    This was not good in an entertaining way

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★½

    This was so heavy to watch and it made me so anxious.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    It was warm and comforting, my only issue being that it felt rushed. They need to make a series or something because I want to know more about the Madrigal’s. 

    Gran película sobre el trauma generacional, pensé que no iba a llorar pero dos oruguitas 🐛 sonó y efectivamente lloré. También amo a Isabela.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    Some people will criticize it for just going after the nostalgia points... BUT NOT ME THAT SHT SLAPPED 

    What an intense watch, absolutely enjoyed it and it makes me excited for whats to come from Marvel.

  • Heat

    Heat

    ★★★

    It was entertaining but good god literally all the women in this movie deserved so much better, it was painful to watch sometimes.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★½

    Maybe if I had watched the original Ghostbusters I would have given the nostalgia points 😅. Overall ok, the kids were cute and their acting is good; the script and plot, a little wonky, I wished they added more comedy.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★★½

    I did not expect to get as involved in itas I did.
    I loved the pacing, loved the visuals and most of all loved the characters and their interactions.

    Also a personal request @ marvel: MORE Kingo and Makkari for the sequel.

  • Bye Bye Morons

    Bye Bye Morons

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Me hubiera gustado más si no se hubieran besado al final, se me hizo innecesario y me arruinó un poco el final. Pero fue buena, las películas francesas presentan historias mucho más originales y entretenidas.

    [ENG] I would’ve liked it better if they didn’t kiss at the end, it seemed unnecessary and it ruined a bit the ending for me. But it was good, french movies present much more interesting and original stories.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

    This was silly in the best way possible.
    We love to see a couple between a symbiotic diva and an anxiety filled mess. Also I loved Anne.

  • Looper

    Looper

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Its was good but I couldn’t get past the silliness that was trying to convince myself that Bruce Willis was an older Joseph Gordon-Levitt lol

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★

    Every time my dad forces me to see one of these generic ass movies I think to myself: “Well, at least that’s the last time I’ll have to see one” and then they release another one. Good god please let me be right this time.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

    Now THIS is what a fun movie is. Ironically enough Scott and Ramona were the least interesting part of it (Knives and Wallace on the other hand have my whole heart). 

    Loved the pacing of the story, the silly but fun effects and of course Black Sheep is a certified bop.