Joe has logged 59 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Garden State

Garden State

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hungry Wives

Hungry Wives

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chopper

Chopper

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Series 7: The Contenders

Series 7: The Contenders

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night Train to Lisbon

Night Train to Lisbon

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cats Don't Dance

Cats Don't Dance

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess and the Goblin

The Princess and the Goblin

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hand

The Hand

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wizard of Speed and Time

The Wizard of Speed and Time

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
2010

2010

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Read the review Edit this entry