Joe has logged 584 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
½
Edit this entry  
27
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
Edit this entry  
26
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
½
Edit this entry  
26
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jimi: All Is by My Side

Jimi: All Is by My Side

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
'71

'71

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Pitch Black Heist

Pitch Black Heist

2011
×
★★½
Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lily C.A.T.

Lily C.A.T.

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Judge

The Judge

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Quare Fellow

The Quare Fellow

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frontera

Frontera

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fury

Fury

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry