Nashville has logged 222 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Visitor

Night Visitor

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spellcaster

Spellcaster

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Graverobbers

Graverobbers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Rainbow

Black Rainbow

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King

Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mom

Mom

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night of Fear

Night of Fear

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shadows in an Empty Room

Shadows in an Empty Room

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cube

Cube

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Down These Mean Streets

Down These Mean Streets

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bride Stripped Bare by Her Suitors—Even

The Bride Stripped Bare by Her Suitors—Even

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memorial Valley Massacre

Memorial Valley Massacre

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Open Water 2: Adrift

Open Water 2: Adrift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Seagulls

Night of the Seagulls

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Vampire's Coffin

The Vampire's Coffin

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deep Blue Sea 3

Deep Blue Sea 3

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Water: Abyss

Black Water: Abyss

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Vampire

The Vampire

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If I Should Die Before I Wake

If I Should Die Before I Wake

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Epidemic

Epidemic

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Palm of Your Hand

In the Palm of Your Hand

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry