Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master Strikes

The Master Strikes

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cannibals

The Cannibals

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood of the Dragon

Blood of the Dragon

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alley Cat

Alley Cat

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All About Alice

All About Alice

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disney's Fastpass: A Complicated History

Disney's Fastpass: A Complicated History

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Shot

One Shot

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kid Candidate

Kid Candidate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eureka

Eureka

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spy on the Fly

Spy on the Fly

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Roman Springs on Mrs. Stone

The Roman Springs on Mrs. Stone

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
What Really Happened to Baby Jane

What Really Happened to Baby Jane

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Always on Sunday

Always on Sunday

1962
×
Read the review Edit this entry  
25
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hell Hath No Fury

Hell Hath No Fury

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Sweet and Vicious Beauty

A Sweet and Vicious Beauty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdheart Pie

Birdheart Pie

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
King Lear

King Lear

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blowin' in the Wind

Blowin' in the Wind

1985
×
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Afraid of the Dark

Afraid of the Dark

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Pumpkin

Mr. Pumpkin

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Old Dark House

The Old Dark House

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carnosaur

Carnosaur

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Santo and Blue Demon Against the Monsters

Santo and Blue Demon Against the Monsters

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jennifer

Jennifer

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Laugh

Evil Laugh

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghosts

Ghosts

1996
×
Read the review Edit this entry  
19
Dying Room Only

Dying Room Only

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Imp

The Imp

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
Curses of the Witch

Curses of the Witch

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sadist

The Sadist

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry