Sort by

ari 💫 has logged 165 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maurice

Maurice

1987
×
Read the review Edit this entry  
27
The Transfiguration

The Transfiguration

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
02
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christmas at the Plaza

Christmas at the Plaza

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hero

Hero

2002
×
Edit this entry  
16
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Edit this entry  
12
FernGully: The Last Rainforest

FernGully: The Last Rainforest

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
Edit this entry  
09
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Walking with Dinosaurs

Walking with Dinosaurs

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
Edit this entry  
03
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Painted Skin: The Resurrection

Painted Skin: The Resurrection

2012
×
Edit this entry  
27
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
Edit this entry  
14
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaolin Temple

Shaolin Temple

1982
×
Edit this entry  
12
The Secret of Crickley Hall

The Secret of Crickley Hall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry