Sort by

lotta has logged 158 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lacemaker

The Lacemaker

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Games People Play

Games People Play

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tove

Tove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Radioactive

Radioactive

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miss Fisher and the Crypt of Tears

Miss Fisher and the Crypt of Tears

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Be a Good Wife

How to Be a Good Wife

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry