Sort by

Olivier has logged 218 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fou de Bassan

Fou de Bassan

2021
×
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Echo

Echo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coming Out

Coming Out

2020
×
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty

Dirty

2020
×
Edit this entry  
25
Mothering

Mothering

2018
×
Edit this entry  
25
Taxi!

Taxi!

2020
×
Edit this entry  
25
Omelette

Omelette

2013
×
Edit this entry  
25
Picturing Barbara Kruger

Picturing Barbara Kruger

2015
×
Edit this entry  
23
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Playground

Playground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Softie

Softie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pink Cloud

The Pink Cloud

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry