Olivier has logged 336 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Legacy

The Legacy

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Exclusive: Beat the Devil's Tattoo

The Exclusive: Beat the Devil's Tattoo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ravenous

Ravenous

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sonatine

Sonatine

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry