• Scream

    ★★★★

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★½

  • Halloween Kills

    ★★★

  • Tenet

  • Joker

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • A Quiet Place

  • Hereditary

  • Alien: Covenant

  • Baby Driver

  • Get Out

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Whiplash

  • The Conjuring

    ★★★

  • Prometheus

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Halloween II

  • Friday the 13th

  • Lake Mungo

    ★★★★

  • Halloween

  • [REC]

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

  • Saw

    ★★★½

  • Halloween: Resurrection

  • American Psycho

  • The Blair Witch Project

  • Halloween H20: 20 Years Later

  • The Truman Show

  • Ringu

    ★★★

  • Alien Resurrection

  • Scream

  • Halloween: The Curse of Michael Myers

  • Se7en

  • Forrest Gump

  • Candyman

    ★★★½

  • Hellraiser III: Hell on Earth

  • Alien³

  • Jacob's Ladder

    ★★★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

  • Hellbound: Hellraiser II

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

  • Hellraiser

  • Aliens

  • A Nightmare on Elm Street

  • Friday the 13th: The Final Chapter

  • Friday the 13th Part III

  • The Thing

    ★★★½

  • Halloween II

  • Friday the 13th Part 2

  • My Bloody Valentine

    ★★★

  • The Shining

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Alien

  • Halloween

    ★★★★½

  • Carrie

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre