• The World to Come

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • I'm No Longer Here

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • mid90s

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★½

  • Lion

    ★★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Girltrash: All Night Long

    ★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★★

  • Circumstance

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • The Purple Sea

    ★★★★

  • The Proposal

  • Inglourious Basterds

    ★★★½

  • Stardust

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Nacho Libre

    ★★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • Treasure Planet

    ★★★

  • Scooby-Doo

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★★

  • Beautiful Thing

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • La Jetée

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • M

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★