Matthew has logged 31 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spice World

Spice World

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry