Sort by

Nancy has logged 161 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Text Allows No Interpretation

The Text Allows No Interpretation

2022
×
Edit this entry  
30
The Red Sea Makes Me Wanna Cry

The Red Sea Makes Me Wanna Cry

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Super

Super

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shooting Watermelons

Shooting Watermelons

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roof Knocking

Roof Knocking

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shake Up

Shake Up

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mothers and Monsters

Mothers and Monsters

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bystander

Bystander

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Let Us Play Yesterday

Let Us Play Yesterday

2023
×
★★
Edit this entry  
27
The Kiss

The Kiss

2023
×
★★★½
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read other review Edit this entry  
21
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inshallah a Boy

Inshallah a Boy

2023
×
★★★½
Edit this entry  
20
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
19
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
Read other review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read other review Edit this entry  
16
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas with the Campbells

Christmas with the Campbells

2022
×
Edit this entry  
11
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
10
An Irish Goodbye

An Irish Goodbye

2022
×
Edit this entry  
10
Hannah Waddingham: Home for Christmas

Hannah Waddingham: Home for Christmas

2023
×
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Edit this entry  
30
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flora and Son

Flora and Son

2023
×
★★★
Edit this entry  
06
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Love at First Sight

Love at First Sight

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
As You Sleep the World Empties

As You Sleep the World Empties

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sitting in Bars with Cake

Sitting in Bars with Cake

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poison

Poison

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Read the review Edit this entry  
28
The Swan

The Swan

2023
×
★★★½
Edit this entry  
28
Long Branch

Long Branch

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Circuit

Circuit

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Grew Up .. ?

I Grew Up .. ?

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shortcomings

Shortcomings

2023
×
★★½
Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry