Sort by

nanci has logged 51 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murdered for Being Different

Murdered for Being Different

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rock and Roll's Greatest Failure: Otway the Movie

Rock and Roll's Greatest Failure: Otway the Movie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skwerl

Skwerl

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Western Spaghetti

Western Spaghetti

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry