Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Lizzy

Lizzy

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Lizzy
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Lizzy’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Fast X

    Fast X 2023

    ★★★★ Watched 27 May 2023

    I loved being shown the same scene over and over but with a twist of a different character having been there the whole time

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3 2023

    ★★★★ Watched 15 May 2023

    I have never said anything bad about Marvel. The guardians of the galaxy are my friends.

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu 2019

    ★★★ Watched 04 May 2023

    I want to go to the Pokémon city so bad

  • Are You There God? It's Me, Margaret.

    Are You There God? It's Me, Margaret. 2023

    ★★★★ Watched 01 May 2023

    I used to read this book like a manual when I was 12 and it’s so nice to see it made into such a sweet and touching film

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice 2005

    ★★★★★ Rewatched 27 Apr 2023

    I too would spin a top at Mr Collins church if I had to attend before the iPhone

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II 1974

    ★★★★★ Rewatched 08 Apr 2023

    poor Fredo 😔

  • Safety Last!

    Safety Last! 1923

    ★★★★★ Rewatched 01 Apr 2023

    Shoutout to the guy who played the organ for an hour. I’m sure it wasn’t that hard for him but it was impressive to me.

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4 2023

    ★★★★★ Watched 26 Mar 2023

    I love how Catholic these assassins are

  • The Hunger Games

    The Hunger Games 2012

    ★★★½ Watched 06 Mar 2023

    Wanted to remember what 2012 felt like

  • Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles 1975

    ★★★★★ Rewatched 05 Feb 2023

    Okay what is everyone’s favorite day? I’ll go first, mine is the second

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish 2022

    ★★★★ Watched 06 Jan 2023

    puss in boots is literally me

  • This Place Rules

    This Place Rules 2022

    ★★★ Watched 03 Jan 2023

    society….

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 73

Review Tags

80
  • all by myself
  • rabbit
  • netflix
  • with elias
  • nic cage
  • stream
  • re watch
  • amazon prime
  • with brandon
  • cinema
  • a good movie
  • best movie ever made
  • dvd
  • elizzy vs the animation
  • at the dorm with the dormmates
  • a terrible movie really
  • it was a movie for sure
  • t.v.
  • with julie
  • with sean
  • best movie ever made possibly
  • with friends
  • 1am watch which means my critical thinking skills died
  • criterion channel
  • with tyler
  • all about elizzy
  • disney+
  • with serra
  • ethan hawke
  • hulu
  • on a plane
  • watched for my religion class
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.