Lizzy has logged 47 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry