Sort by

veronica has logged 30 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Opera

Opera

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry