veronica has logged 380 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Is No Place Like Home

There Is No Place Like Home

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
We Will Rock You

We Will Rock You

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Classic Albums: Queen - The Making of A Night At The Opera

Classic Albums: Queen - The Making of A Night At The Opera

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Freddie Mercury: The Great Pretender

Freddie Mercury: The Great Pretender

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Edit this entry  
08
Battle

Battle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Apostle

Apostle

2018
×
★½
Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry