Sort by

yam has logged 64 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Giant Robo: The Day the Earth Stood Still

Giant Robo: The Day the Earth Stood Still

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Legend of Link

Legend of Link

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig 5: Android of Notre Dame

Guinea Pig 5: Android of Notre Dame

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

Guinea Pig 4: Devil Woman Doctor

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig 3: He Never Dies

Guinea Pig 3: He Never Dies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

Guinea Pig 2: Flower of Flesh and Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guinea Pig: Devil's Experiment

Guinea Pig: Devil's Experiment

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prisoner/Terrorist

Prisoner/Terrorist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cat eating peas.ogv

Cat eating peas.ogv

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
No Safe Spaces

No Safe Spaces

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Thrilling Bloody Sword

Thrilling Bloody Sword

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rise of Jordan Peterson

The Rise of Jordan Peterson

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Azumanga Daioh

Azumanga Daioh

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Azumanga Web Daioh

Azumanga Web Daioh

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Azumanga Daioh: The Very Short Movie

Azumanga Daioh: The Very Short Movie

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lullaby Story

Lullaby Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
i thot i wuz free

i thot i wuz free

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Lolita Vibrator Torture

Lolita Vibrator Torture

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Girl Hell 1999

Girl Hell 1999

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nowhere

Nowhere

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lonely 19:00

The Lonely 19:00

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bastard and the Beautiful World

The Bastard and the Beautiful World

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Forest of Love: Deep Cut

The Forest of Love: Deep Cut

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Vampire Hotel

Tokyo Vampire Hotel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Games Children Play

The Games Children Play

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry