• Dune

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • 1917

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Five Feet Apart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Justice League

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Suicide Squad

    ★★

  • Me Before You

    ★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★

  • The Revenant

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Southpaw

    ★★★½

  • Focus

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Fury

    ★★★½

  • The Equalizer

    ★★½

  • Predestination

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Thor: The Dark World

    ★★★

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★

  • Man of Steel

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Ending the Knight

    ★★★★

  • Flight

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • Moneyball

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Public Enemies

    ★★★★

  • Revolutionary Road

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • 3:10 to Yuma

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½